Ogłoszenie

Tylko zarejstrowani użytkownicy mogą komentowac, pisac, usuwac, edytowac swoje posty. Zarejestruj się. Strona w budowie [http://www.mbmkrosno.yoyo.pl/] - Koniecznie odwiedż! UWAGA!! STYL FORUM MOŻNA ZMIENIC W USTAWIENIACH UŻYTKOWNIKA !!!

#1 2008-12-16 19:36:27

kryjo

kryjo

3502133
Call me!
Skąd: Dom
Zarejestrowany: 2008-12-15
Posty: 22
Punktów :   

„Wygoda mało znany i zapomniany”

Zapraszamy na wernisaż

Jerzy Wygoda - Fotografie


Otwarcie wystawy i spotkanie z autorem odbędzie się;
16.12.2008 r.,  godz. 16:00
PWSZ w Krośnie, ul Kazimierza Wielkiego 8



Jerzy Wygoda urodził się 24 sierpnia 1936 roku w Warszawie. Po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Przeworsku, uczęszczając tam do szkoły. Maturę zdał w 1954 r. Jako 14-letni chłopiec odkrywa fotografię, która staje się przedmiotem jego zainteresowania. Towarzyszy mu ona - na amatorskim poziomie - w czasie studiów.
W 1962 r. zdaje egzamin dyplomowy na wydziale Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego. Od tego czasu związany pracą i miejscem zamieszkania z Rzeszowem.
W 1980 roku otrzymuje uprawnienia instruktora fotografii MKiS kategorii I. Rok później po zdaniu egzaminu dyplomowego - tytuł mistrza w zawodzie fotografowanie
1988 - kończy Fakultatywne Studium Pedagogiczne - przy Politechnice Rzeszowskiej, a w 1989 zdaje konkursowy egzamin wstępny na studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie. Praca dyplomowa nt.: „Wykorzystanie rastrów do półtonowej reprodukcji obrazów fotograficznych metodą ksero” (wykonana pod kier. Andrzeja Pytlińskiego) obroniona w 1993 roku była przedmiotem zgłoszenia patentowego, co świadczy o jej odkrywczości.
Od 1994 do 2006 prowadzi wykłady w PPSKAKiB w Krośnie z przedmiotu technika i technologia fotografii, a także zajęcia praktyczne doskonalące warsztat - pracownię fotograficzną.
W latach 1975 - 1990jest członkiem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym najaktywniej działał w latach 1975 - 82 pełniąc również funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych. Debiutuje wówczas, zdobywając brązowy medal - na Ogólnopolskiej Wystawie Fotograficznej „KONFRONTACJE’77” w Lublinie.
Od 1980 roku nawiązuje stała współpracę z rzeszowskim Oddziałem KAW-u oraz z miesięcznikiem społ.-kult. „Profile”.
1981- MKiS wyróżnia go Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” za całokształt działalności w środowisku fotograficznym.
Przełom lat 70. i 80. to okres fascynacji fotografią krajoznawczą, owocem której są kolejno zdobyte stopnie Odznaki Fotografa Krajoznawcy: 1976- brązowa, 1979- srebrna, 1982- złota.
W 1984 r. zostaje pasowany przez Forum Fotografii Krajoznawczej PTTK na instruktora fotografii PTTK, a tym samym powołany na członka tegoż Forum.
Fotografia staje się jego zawodem, gdy w 1983 r. jako starszy specjalista fotograf rozpoczyna pracę w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Boguchwale. Plonem tej pracy były m. in. wystawy: „Twarze Kobiet”, „Powrót do źródeł”, „Mistrzowie plonów”, „Dożynkowy korowód” i in.

Lata 1980 - 1990 były okresem niezwykle twórczym przynosząc akceptacje i udziały w ponad stu pokonkursowych wystawach w kraju i za granicą. Dwukrotnie, w 1981 r. i1985 r. jego prace zostają zakwalifikowane do „Zestawu Narodowego” reprezentującego polską fotografię na kongresach FIAP-u. Wtedy to „z potrzeby serca” przygotowuje trzy wystawy autorskie o krainie swego dzieciństwa - „ Przeworsk w czterech porach roku”, ”Impresje Przeworskie” oraz „Z różnych szuflad”.
Okres ten zamknął imponującym wynikiem zdobywając ponad sześćdziesiąt dyplomów, wyróżnień, nagród oraz medali, sięgając nawet po tę najbardziej zaszczytną - „Medal 150-lecia Fotografii (1839- 1989)” w dowód uznania zasług dla rozwoju fotografii.
Uchwałą Prezydium Rady Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych przyznano mu w 1992 r. złotą odznakę PFSF.
W 1995 r. wraz z innymi fotografikami podjął kroki mające na celu szersze rozpropagowanie tej dziedziny, dzięki zorganizowaniu stowarzyszenia jej twórców. Wtedy to powstał Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej - Stowarzyszenie Twórców. Jest w nim członkiem-założycielem oraz delegatem na obszar Polski południowo-wschodniej, a od 2000 r. członkiem Kapituły. W 1997 r. Kapituła FRP nadała mu tytuł honorowy i odznakę Zasłużony Dla Fotografii Polskiej, by dotychczasowe dowody uznania uzupełnić w 2003 r. przyznając Złoty Medal Fotoklubu RP.
W latach 1997 - 2001 przypadło mu pełnić stanowisko przewodniczącego Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK.
Podczas Forum FK PTTK w Lubiniu w 2007 roku otrzymał Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera w uznaniu zasług za działalność artystyczną i popularyzatorską na polu fotografii krajoznawczej. Jest to najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie fotografii. Wśród laureatów znaleźli się m. In. Edward Hartwig czy Paweł Pierściński.
W międzyczasie zainteresował się 5 fotografią sportu, a ściślej rugby, które swą dynamiką stanowiło przeciwwagę do spokojnych i stonowanych krajobrazów. Efektem były wystawy o polskim rugby i reportaż z Mistrzostw Świata Juniorów we Włoszech- „Rugby II”.
    W tym okresie powstały również:
-1996- „Elektrofotografie- Karkonosze’ 95”
-1997- „Bułat Okudżawa”
-1999- „Fotografie - obrazy światłem zapisane”, której rozszerzona wersja została zaprezentowana amerykańskiej publiczności, - wyjazd do USA i wystawy w Clark NJ i Filadelfii.

Od 2000r. zgłębia tajniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki obrazu. Technika ta znalazła zastosowanie m. in. przy ilustracjach do tomiku wierszy „Dialog” czy przygotowanych przez niego wystawach i pokazach multimedialnych..
Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” przyjmuje go w poczet swoich członków w 2001 r., zaś w 2002 r. - Grupa Artystów Bieszczadzkich.
W tym też roku ma pięć premierowych wystaw indywidualnych.
W 2003 organizuje w Nowohuckim Centrum Kultury retrospektywną wystawę absolwentów fotografii z lat 1995- 2003 PPSKAKiB w Krośnie. Ten rok to również zajęcie I-go miejsca na Zachodniopomorskiej Wystawie Fotografii Krajoznawczej za zestaw dziesięciu prac przedst. Cmentarze z I Wojny Światowej.
Od 1998 r. udziela się jako członek jury w kolejnych edycjach Pomorskich Spotkań z Diaporamą czy w konkursach fotograficznych.
Jest przedstawicielem Biuletynu Fotograficznego na Podkarpacie, a także organizatorem i uczestnikiem licznych plenerów fotograficznych.
Prężnie działa jako członek Klubu Fotograficznego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, jak również aktywnie współpracuje z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.
Jest współzałożycielem „Nieformalnej Grupy N” zrzeszającej absolwentów fotografii krośnieńskiego studium. Swoją fotograficzną pasją stara się „zarazić” każdego.
Od kilku lat jego uwagę zajmują stare cmentarze wojenne - często zapomniane, położone w odległych zakątkach, które odnajduje i pieczołowicie fotografuje. Tworzy w ten sposób „pamięć zbiorową” zapisując potomnym strzępy historii widziane przez pryzmat własnego oka.
Jego przemyślenia dotyczące odwiecznego tematu przemijania zawarte są nie tylko w fotografiach, również w tytułach prac czy wystaw: „Przystań przechodniu - ta mogiła szara...”, „Pomnij, że ziemia setki poległych tu grzebie”, „Za życia skłóceni, śmiercią pogodzeni”, „Bet Ha - Kwarot”, Kirkuty - Macewy jak ludzie”, „Dążyliśmy do zwady - znaleźliśmy spokój” oraz ”Zawsze wierni …”, (wernisaż kwiecień 2008 - podsumowująca otrzymane stypendium twórcze).
Tematyka jego wystaw indywidualnych jest różnorodna - zwrócił uwagę na „Rzeszowskie latarnie” pełne „zimnego” piękna, uwiecznił „Muzykantów”, na których popatrzył niczym etno(foto)graf czy też w „Barwach Manhattanu” pokazując obraz miasta stworzył swój wizerunek NYC.

2007 rok przynosi uznanie ze strony władz: stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Zarządu Województwa „Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej.
Możemy być pewni, że to nie koniec deszczu nagród i wyróżnień, spadającego na głowę Jerzego, wciąż zaskakującego nas swoimi twórczymi pomysłami - za każdym razem mając prawdziwego „asa w rękawie”.


http://www.pwsz.krosno.pl/img/aktualnosci/plakat_2.jpg

Serdecznie zapraszamy!


[img]http://www.zagdanski.net/images/OffRoad/2004_Kozackie/radiacja_b.jpg[/img]

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.polskiemamy.pun.pl www.predatorsshaiya.pun.pl www.jgw.pun.pl www.glupawka.pun.pl www.3lo1b.pun.pl